دسته‌بندی نشده

لپ تاپ مناسب مهندسی مکانیک به همراه لیست قیمت اردیبهشت 1403

لپ تاپ مهندسی مکانیک

مهندس مکانیک هستید و نمیدانید برای کار شما چه لپ تاپی مناسب است؟ از آباکوس و فلوئنت و نرم افزارهای تحلیلی تا نرم افزارهای کتیا و سالیدورک و نرم افزاری های طراحی، برای کار با این نرم افزارها به چه سخت افزار و لپ تاپی نیاز است؟ برای دانستن حواب این سوال با ما باشید.

لپ تاپ مناسب نرم افزار آباکوس

نرم افزار آباکوس

معرفی سخت افزار و لپ تاپ را با نرم افزار مورد علاقه خودم آغاز می کنم، آباکوس (Abaqus). نرم افزار آباکوس یک نرم افزار المان محدود برای تحلیل سازه های طراحی شده است. در این نرم افزار شما به راحتی می توانید هرچیزی را که میخواهید بررسی و تحلیل کنید. از یک تیر ساده یک سر گیردار تحت بار گذاری ساده تا یک مخزن کروه تحلیل بار انفجاری یا یک سازه ساحلی تحت بار ناشی از آب دریا. این نرم افزار از طریق المان محدود و حل تعداد بسیار زیادی معادله کار می کند در نتیجه برای خرید لپ تاپ یا کامپیوتر به ترتیب باید به موارد زیر دقت کرد:

در مرحله اول به دلیل اینکه اساس کار این نرم افزار حل معادلات زیادی است در نتیجه اولین سخت افزار پردازنده است. در مرحله اول برای کار با نرم افزار آباکوس شما به یک پردازنده قدرتمند نیاز دارید. در مرحله دوم رم اهمیت دارد و سیستم شما باید رم بالایی پشتیبانی بکند و در مرحله سوم گرافیک و هارد اهمیت بالایی دارد. در نتیجه می توان گفت سیستم مورد نیاز برای نرم افزار آباکوس دارای مشخصات زیر است:

پردازنده: پردازنده Core i7 نسل 4 به بالا و از سری MQ و HQ و H.

رم: برای کار با نرم افزار آباکوس حداقل مقدار رم 8GB لازم است و مقدار پیشنهادی 16GB است.

هارد: برای نصب نرم افزار حافظه 20GB فضا لازم است که پیشنهاد می شود حافظه از نوع SSD باشد.

گرافیک: گرافیک برای نرم افزار آباکوس باید حداقل دارای حجم 2GB باشد. گرافیک های پشنهادی توسط شرکت Dassault Systèmes گرافیک های سری Nvidia Quadro است که در لپ تاپ های سری مهندسی استفاده می شود.

لپ تاپ مناسب نرم افزار آباکوس

نرم افزار Ansys

اما بریم سراغ دوم نرم افزار تخلیلی المان محدود و رقیب اصلی نرم افزار آباکوس. نرم افزار انسیس همانند نرم افزار آباکوس یک نرم افزار تخلیلی است که برای تحلیل و بررسی انواع سازه و ساختار تحت بارگذاری های مختلف ساخته شده است. این نرم افزار نیز با استفاده از حل معادلات زیاد اقدام به تحلیل سازه تحت بارگذاری می پردازد. در نتیجه برای این نرم افزار نیز سخت افزار مورد نیاز دارای شرایط زیر است:

در مرحله اول به دلیل اینکه اساس کار این نرم افزار حل معادلات زیادی است در نتیجه اولین سخت افزار پردازنده است. در مرحله اول برای کار با این نرم افزار شما به یک پردازنده قدرتمند نیاز دارید. در مرحله دوم رم اهمیت دارد و سیستم شما باید رم بالایی پشتیبانی بکند و در مرحله سوم گرافیک و هارد اهمیت پیدا می کند. در نتیجه می توان گفت سیستم مورد نیاز برای نرم افزار انسیس دارای مشخصات زیر است:

 

پردازنده: پردازنده Core i7 نسل 4 به بالا و از سری MQ و HQ و H.

رم: برای کار با نرم افزار انسیس حداقل مقدار رم 18GB لازم است و مقدار پیشنهادی 32GB است.

هارد: برای نصب نرم افزار حافظه 20GB فضا لازم است که پیشنهاد می شود حافظه از نوع SSD باشد.

گرافیک: گرافیک برای نرم افزار انسیس باید حداقل دارای حجم 4GB باشد. گرافیک های پشنهادی توسط شرکت سازنده نرم افزار انسیس گرافیک های سری Nvidia Quadro است که در لپ تاپ های سری مهندسی استفاده می شود.

لپ تاپ مناسب نرم افزار اتوکد

نرم افزار Autocad

در ادامه به نرم افزارهای طراحی می پردازیم. اولین نرم افزار طراحی، نرم افزار اتوکد است. این نرم افزار برای تمام رشته های مهندسی استفاده می شود که یکی از این رشته ها مکانیک است. با استفاده از نرم افزار اتوکد می توانید سازه و دستگاه های مختلف را طراحی کرد. اما نرم افزار اتوکد برای کار به چه سخت افزاری نیاز دارد؟

نرم افزار اتوکد چون یک نرم افزار طراحی ساده است در نتیجه در انتخاب سخت افزار اولویت با گرافیک است. در مرحله بعد نرم افزار اتوکد به رم نیاز دارد و در انتها انتخاب پردازنده و هارد را باید انتخاب کرد. بر این اساس سخت افزار مورد نیاز پیشنهادی برای نرم افزار اتوکد توسط شرکت autodesk برای این نرم افزار بصورت زیر است:

پردازنده: پردازنده مناسب لپ تاپ برای نرم افزار Autocad باید فرکانسی مابین 2.5-2.9GHz داشته باشد. پردازنده های core i5 و Core i7 نسل 4 به بالا  و از سری MQ و HQ و H پیشنهاد می شود.

رم: رم دستگاه حداقل باید 8GB و مقدار مناسب 16GB است که هر چه مقدار رم بالاتر باشد عملکرد دستگاه بهتر خواهد بود.

هارد: حافظه ذخیره سازی در لپ تاپی برای نرم افزار اتوکد باید حداقل 10GB فضای خالی برای نصب داشته باشد. برای داشتن سرعت بیشتر بهتر است حافظه دستگاه از نوع SSD باشد.

گرافیک: گرافیک دستگاه مناسب باید حداقل 1GB حافظه اختصاصی با پهنای باند 29GB/s داشته باشد. مقدار پیشنهادی گرافیک با حافظه 4GB و پهنای باند 106GB/s است. گرافیکی که این مشخصات را دارد بیشتر در دسته گرافیک های سری کوادرو یا سری مهندسی است.

لپ تاپ مناسب نرم افزار Catia

نرم افزار Catia

اما می رسیم به قویترین نرم افزار طراحی مکانیکی که هر چیزی رو که بخواهید براتون طراحی کنه. نرم افزاری با امکانات استثنایی یطوریکه در اکثر  شرکت های بزرگ دنیا همچون شرکت های خودرو سازی و هواپیماسازی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار دارای محیط های مختلف برای زمینه های مختلف طراحی است. اما این نرم افزار قدرتمند به چه سخت افزاری نیاز دارد؟

نرم افزار طراحی مکانیکی catia از لحاظ سخت افزاری همانند نرم افزار آباکوس است. این نرم افزار در مرحله اول عملکرد آن وابسته با پردازنده است. در مرحله دوم رم در سخت افزار اهمیت دارد و دستگاه نیاز به رم بالایی است. در مرحله بعد هارد و گرافیک مهم است در نتیجه سیستم مورد نیاز برای نرم افزار کتیا طبق گفته شرکت Dassault Systemes سخت افزار مناسب نرم افزار کتیا بصورت زیر است:

پردازنده: پردازنده با 4 هسته که پردازنده های سری core i7 و Core i9 و Xeon سری MQ و HQ و H و HX پشنهاد می شود.

رم: حداقل مقدار رم 16GB باید بر روی سیستم نصب شده باشد که مقدار پیشنهادی 32GB است.

هارد: لپ تاپ باید حداقل دارای حافظه 10GB باشد و پیشنهاد ما هارد SSD است.

گرافیک: گرافیک سری Nvidia Quadro یا AMD Radeon با حداقل حافظه 4GB و قابلیت پشتیبانی از OpenGL.

لپ تاپ مناسب نرم افزار Solidwork

نرم افزار SolidWorks

نرم افزار قدرتمند طراحی سوم سالیدورک است. نرم افزاری از شرکت Dassault Systemes و مشابه نرم افزار کتیا است با یک تفاوت کوچک. نرم افزار solidworks نرم افزاری بیشتر دانشجویی و آکادمیک است که دارای محیط کاری زیباتر و راحت است اما دارای محیط طراحی و همچنین امکانات کمتری نسبت به کتیا است. سالیدورک هم دارای امکانات فوق العاده است و جز قویترین نرم افزارهای طراحی مکانیکی است. اما سخت افزار مورد نیاز، سالیدورک همانند کتیا دارای سخت افزاری قدرتمند و مشابه آن است پس نرم افزار مناسب آن نیز بصورت زیر است:

پردازنده:پردازنده با 4 هسته که پردازنده های سری core i7 و Core i9 و Xeon سری MQ و HQ و H و HX پشنهاد می شود.

رم: حداقل مقدار رم 16GB باید بر روی سیستم نصب شده باشد که مقدار پیشنهادی 32GB است.

هارد: لپ تاپ باید حداقل داریا حافظه 10GB باشد و پیشنهاد ما هارد SSD است.

گرافیک: گرافیک سری Nvidia Quadro یا AMD Radeon با حداقل حافظه 4GB. بهترین گرافیک، گرافیک های سری Nvidia Quadro است.

2 دیدگاه در “لپ تاپ مناسب مهندسی مکانیک به همراه لیست قیمت اردیبهشت 1403

  1. احسان گفت:

    سلام و عرض ارادت.خیلی تشکر میکنم از راهنمایی شما.

    1. davood گفت:

      خواهش می کنم عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *