آموزشی

معرفی پردازنده های شرکت Intel – کدام پردازنده مناسب شماست؟

انواع پردازنده

معرفی پردازنده های شرکت Intel-کدام پردازنده مناسب شماست؟

قصد خرید لپ تاپ دارید؟ با سی پی یو های لپ تاپ آشنا هستید؟ می دانید کدام Cpu برای کاربری شما مناسب است؟ حدود 90 درصد لپ تاپ های موجود در بازار ایران دارای پردازنده اینتل هستند آیا با آنها آشنا هستید؟ در این مقاله قصد داریم انواع سی پی یو های ساخت شرکت اینتل را به شما معرفی کنیم با ما همراه باشید.

پردازنده های شرکت اینتل را که در حال حاضر در لپ تاپ های بازار استفاده می شود به 4 دسته زیر تقسیم کرد:

1-Intel Celeron & Pentium & Atom

2-Intel Core 2 Duo

3-Intel Core i

4-Intel Xeon

1- پردازنده Intel Celeron & Pentium & Atom

این دسته از سی پی یو ها مخصوص کاربری اداری و معمولی هستند. Cpu هایی با توان مصرفی پایین و توان تولیدی متوسط و پایین که مخصوص کارهایی همچون اینترنت و وبگردی، تماشای فیلم و .. است. این سی پی یو ها بیشتر بر روی تبلت، کروم بوک و لپ تاپ هایی سبک و کاربری معمولی نصب می شود.

2- پردازنده Intel Core 2 Duo

این سی پی یو جزء سی پی یو های 2 هسته ای اولیه ارائه شده توسط شرکت Intel است. این پردازنده چز در لپ تاپ های قدیمی امروزه استفاده نمی شوند و منسوخ شده اسند.

3- پردازنده Intel Core i

 این پردازنده جزء پرکاربردترین و اصلی ترین پردازنده های مورد استفاده در لپ تاپ و کامپیوتر است. شماتیک کلی نامگذاری این سری از پردازنده ها بصورت زیر است.

Intel Laptop Cpu

در بالا عبارت اول بیانگر برند و نام پردازنده است، قسمت دوم سری پردازنده که گاها به اشتباه به عنوان تعداد هسته پردازنده معرفی می شود. قسمت سوم بیانگر نسل و مشخصات پردازنده است. قسمت چهارم بیانگر دسته پردازنده که کدام دسته و گروه است. در حالت کلی پردازنده های سری Core i بصورت زیر دسته بندی می شوند:

پردازنده های شرکت Intel به 4 دسته زیر تقسیم می شوند.

Intel Core i3

Intel Core i5

Intel Core i7

Intel Core i9

در دسته بندی بالا هرچه عدد پردازنده بزرگتر باشد پردازنده قدرتمندتر است. از طرفی دیگر این پردازنده ها از نظر نوع ساختار و کاربری نیز تقسیم می شوند که این تقسیم بندی با قرارگیری حروفی در انتها نام آنها نشان داده می شود. از نظر کاربری، پردازنده های شرکت Intel  به دسته های زیر تقسیم می شوند:

Y,U,M,MQ,HQ,H,X و Xeon

I. پردازنده سری Y

این سری پردازنده ها، دارای توان تولیدی متوسط به پایین و توان مصرفی کمی است. این پردازنده ها در تبلت و لپ تاپ هایی با کاربری های اداری ودانشجویی استفاده می شود. کاربری هایی که تنها برای اینترنت گردی و تماشای فیلم از این لپ تاپ استفاده می کند.

II. پردازنده سری U

این پردازنده ها از لحاظ عملکرد و قدرت مشابه سری Y است با کمی قدرت بیشتر. این پردازنده دارای توان تولیدی متوسط و توان مصرفی پایینی است و لپ تاپ هایی با کاربری اداری و دانشجویی استفاده می شود. لپ تاپ هایی از سری Latitude ساخته شرکت Dell و سری Probook شرکت HP دارای این پردازنده ها است.

پردازنده مناسب

III. پردازنده سری M

این پردازنده ها دارای توان تولیدی متوسط به بالا است که در کاربری دانشجویی، اداری و تا حدودی مهندسی استفاده می شود. این پردازنده ها در لپ تاپ های سری Latitude و سری Precision شرکت Dell و همچنین سری Elitebook و سری زدبوک شرکت HP که کاربری های اداری و دانشجویی دارند استفاده می شود.

VI. پردازنده سری MQ و QM

این سری پردازنده، در لپ تاپ هایی با کاربری مهندسی، گیمینگ و رندرینگ که در نسل 4 به پایین استفاده شده است. این پردازنده ها دارای توان تولیدی بالا در کنار توان مصرفی بالا هستند که در لپ تاپ های سری Elitebook و Zbook شرکت HP و همچنین لپ تاپ سری Precision شرکت Dell استفاده شده است.

V. پردازنده های سری HQ ، H و HX

این سری پردازنده های سری جدید و نسل جدید از پردازنده های قدرتمند MQ و QM هستند که به ترتیب از نسل 6 و 7 (HQ) و بعدا نسل 8 به بالا (H) ارائه شدند. این سری پردازنده خود دارای 4 دسته است که این 4 دسته عبارتند از:

پردازنده های HQ

این سری پردازنده از پردازنده های نسل 6 و 7 هستند با توان مصرفی و تولیدی فوق العاده که مخصوص محاسبات سنگین هستند. این پردازنده ها به دلیل قدرت فوق العاده ای که دارند بیشتر در لپ تاپ مهندسی و گیمینگ استفاده می شوند.

پردازنده های H

پردازنده های سری H هم رده و هم سری پردازنده های سری HQ هستند و تنها تفاوت آنها با سری HQ این است که پردازنده های H در نسل های 8 به بالا معرفی و ارائه شده اند. این پردازنده ها نیز به دلیل قدرت فوق العاده ای که دارند مخصوص کارهای مهندسی و رندر و بازی هستند.

پردازنده های HK

اما می رسیم به سری مورد علاقه من یا سری HK که فوق العاده است. اما چرا این سری از پردازنده اینقدر جذاب است، دلیل این جذابیت قابلیت دوپینگ کردن آن است یعنی چی؟ این پردازنده به دلیل طراحی فوق العاده ای که دارد امکان اورکلاک یا افزایش دستی سرعت پردازنده را دارد که در پردازش های سنگین عالی است.

پردازنده های HX

این شما و این سری جدید پردازنده های مهندسی و صنعتی با مشخصات و خصوصیات فوق العاده. مشکل پردازنده های سری H مصرف بالای انرژی است که این مورد هم به دلیل هسته های قدرتمند آن است. اما شرکت اینتل

IV. پردازنده های سری Xeon و X

و اما پردازنده های سری زئون یا Xeon. شرکت اینتل پردازنده زئون را برای کارهای پردازشی سنگین طراحی و به بازار ارائه کرده است. پردازنده ای با حافظه کش بالا، تعداد هسته زیاد با امکان پشتیبانی از مقدار رم بالا. به عنوان مثال پردازنده Intel Xeon w9-3495X یک غول به تمام معناست. این پردازنده 56 هسته واقعی و 112 هسته مجازی دارد. حافظه کش 105MB به همراه امکان نصب رم تا 4Tr از خصوصیات شگفت انگیز این پردازنده است. این پردازنده مخصوص کارهای سنگین پردازشی و مهندسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *